Tahinli Pide ve Karacasu Pidesi

//Tahinli Pide ve Karacasu Pidesi

Tahinli Pide ve Karacasu Pidesi

Tahinli Pide

Tahinli pide Söke’ye özgü, yöresel adı tahanlı pide olan yerel bir lezzettir. Yemekten sonra sıcak olarak servis yapılabilir.  Hiç tatmadığınız ya da maharetli bir elden farklı bir bir lezzet arıyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Bilindiği gibi pide mayalı hamurdan yapılan yuvarlak ya da oval ekmek veya bu ekmeğin üzerine  kıyma, peynir, pastırma vb. malzemeler konularak hazırlanan yiyeceklerin genel adıdır. Hamurun yaygın tabirle kulak memesi yumuşaklığında olması gerekiyor. Ölçü verilmemesinin nedeni koşullara göre ölçünün değişebilmesi. Bu ve benzeri ince detaylar gözetilerek yapılan bu lezzeti Gesta Gurme nin özenli tarifinden muhakkak tadın.

Karacasu Pidesi
Aydın’ın Karacasu ilçesine özgü olarak hazırlanan tahinli pide dünyaca ünleniyor. Hatta dünyanın farklı noktalarındaki müdavimlerine paket servisiyle ulaştırılıyorlar.
Zira Karacasu’nun pidesi müdavimleri tarafından dünyanın her yerinden talep ediliyor. Bugüne kadar Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Yunanistan, İsviçre gibi ülkelere tahinli pidelerden gönderildiğini biliyoruz. Karacasu tahinli pidesinin hamurunun yavaş yavaş yoğurulması, özgün tahinin kullanılması, içeriği, hamurunun az ve de tahinin yoğun olmasıyla diğer pidelerden ve  benzerlerinden ayrılıyor.

2018-05-23T22:42:41+00:00